Cracow Guitar Quartet

Miłosz Mączyński – gitara
Joanna Baran-Nosiadek – gitara
Łukasz Dobrowolski – gitara
Mateusz Puter – gitara

 

 

O zespole

Cracow Guitar Quartet powstał w 2006 roku i współtworzą go artyści związani z Krakowem: Miłosz Mączyński, Joanna Baran-Nosiadek, Łukasz Dobrowolski oraz Mateusz Puter.

Zespół bierze udział w wielu projektach muzycznych w Polsce i za granicą, występuje na najbardziej prestiżowych festiwalach muzyki gitarowej, prowadzi lekcje mistrzowskie dla młodych wirtuozów tego instrumentów, ma na swoim koncie nagrania dla Polskiego Radia i Telewizji (w tym rejestrowany koncert w studiu Polskiego Radia).

Zespół jest laureatem licznych konkursów międzynarodowych:
I nagroda – 12th International Guitar Competition 2009 – Ile de Ré (Francja)
I nagroda – International Moscow Music Competition 2020 – Moskwa (Rosja)
I nagroda – 5th Danubia Talents Music Competition 2020 – Budapeszt (Węgry)
I nagroda – The Muse – International Competition 2021 – Ateny (Grecja)
Grand Prix – V International Master Competition for Music Teachers 2017 – Warszawa (Polska)
II nagroda – 94 Concours International Leopold Bellan 2020 – Paryż (Francja)
III nagroda – 15th Altamira Gorizia International Guitar Competition 2018 – Gorizia (Włochy)
III nagroda – International Lake Como Virtuoso Competition 2023 – Bellano (Włochy)
nagroda – Global Music Awards w kategorii muzyki klasycznej dla płyty Musical Landscapes – USA, 2023

W 2010 roku nakładem CM Records ukazała się płyta zespołu From Ballet to Tango, ukazująca piękno i bogactwo muzyki tanecznej od Renesansu do współczesności. Płyta zyskała znakomite recenzje w polskiej i zagranicznej prasie muzycznej. W 2019 roku zespół reprezentował Polskę na koncercie specjalnym Cracow Guitar Quartet w St Giles' Cathedral w Edynburgu. W kwietniu 2022 roku zespół wydał nowy album Musical Landscapes (DUX Recording Producers), zyskujący duże zainteresowanie melomanów, wyróżniony w 2023 roku nagrodą Global Music Awards w kategorii muzyki klasycznej.

Zespół występuje również, jako czworo solistów, z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych, m.in. Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Filharmonii Krakowskiej, Filharmonii Świętokrzyskiej, Filharmonii Sudeckiej czy Polish Art Philharmonic.

Obecnie Cracow Guitar Quartet uważany jest za czołowy polski zespół muzyki gitarowej.

 

CV05

 

Zespół występował m.in. dla takich instytucji i festiwali jak:

Międzynarodowy Festiwal Gitarowy w Ile de Ré (Francja)
Międzynarodowy Festiwal Nuits Romanes (Francja)
Międzynarodowy Festiwal Gitarowy BRNO (Czechy)
Międzynarodowy Festiwal Ivana Ballu w Dolnym Kubinie (Słowacja)
Międzynarodowy Festiwal Gitarowy - Modra (Słowacja)
Konzertreihe Gerlando im Hirsvogelsaal w Norymberdze (Niemcy)
Gitarrenfestival in der KlangMannufaktur - Hof (Niemcy)
St Giles' Cathedral - Edynburg (Wielka Brytania)
Międzynarodowy Festiwal Akademia Gitary w Poznaniu
Międzynarodowy Festiwal - Wrocławski Festiwal Gitarowy GITARA +
Międzynarodowy Festiwal Gitarowy im. Czesława Droździewicza w Krynicy-Zdroju
Międzynarodowy Festiwal - Lubuskie Spotkania Gitarowe - Zielona Góra
Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej - Wygiełzów-Lipowiec
Międzynarodowy Festiwal Perła Baroku – Koncerty Mistrzów
Międzynarodowy Festiwal - Muzyka Świata - Polanica Zdrój
Międzynarodowy Festiwal Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych „Silesia”
Międzynarodowy Festiwal Muzyczny w Kalwarii Zebrzydowskiej
Filharmonia Krakowska im. Karola Szymanowskiego
Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku
Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie
Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga w Kielcach
Filharmonia Sudecka im. Józefa Wiłkomirskiego w Wałbrzychu
Filharmonia Gorzowska
Studio Koncertowe Polskiego Radia w Katowicach
Polskie Towarzystwo Bachowskie
Orawskie Dni Gitary
Dni Jana Nepomucena Bobrowicza w Krakowie
Ogólopolski Festiwal Gitarowy w Wadowicach
Biecz Music Summer - Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej
Festiwal - Muzyka w zabytkowych kościołach i wnętrzach Księstwa Nyskiego
Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Częstochowie
Festiwal Muzyczny Barbakan
Luterański Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej - Muzyka na Królewskim Trakcie
Letni Festiwal - Muzyka nad Zdrojami w Szczawnicy
Summer Concerts in Podgórze w Krakowie
Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach
Teatr Miejski w Sieradzu

 

 

Miłosz Mączyński

CV06

Miłosz Mączyński w 2010 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie w klasie gitary prof. Michała Nagy'a. W 2014 roku, pod opieką promotora prof. Janusza Sochackiego, obronił pracę doktorską i uzyskał stopień doktora sztuki. Od 2015 roku prowadzi w macierzystej uczelni klasę gitary.

Jest laureatem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów gitarowych, m.in.: III nagrody w Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Montrealu (2011), III nagrody w Międzynarodowym Konkursie „Guitar Talent” w Brnie (2014) oraz laureatem nagród za wyróżniające się interpretacje, m.in. nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie utworu Marka Pasiecznego podczas Międzynarodowego Konkursu Gitarowego w Olsztynie (2009).

Swoje umiejętności doskonalił, biorąc udział w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych przez: Roberto Aussela, Ricardo Galléna, Pablo Garibaya, Marcina Dyllę, Edina Karamazova, Tilmana Hoppstocka, Jana Depretera.

Koncertował jako solista i kameralista w Polsce, Austrii, Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, we Włoszech i na Słowacji. Brał udział w prawykonaniach utworów polskich kompozytorów młodego pokolenia, z którymi współpracuje, starając się o pozyskanie nowego repertuaru na gitarę. Zasiadał w jury ogólnopolskich konkursów gitarowych i przesłuchań Centrum Edukacji Artystycznej. Jest wykładowcą warsztatów i letnich kursów muzycznych.

 

 

Joanna Baran-Nosiadek

CV07

Joanna Baran-Nosiadek ukończyła studia w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w zakresie solistyki oraz Podyplomowe Studia Mistrzowskie w klasie kameralistyki prof. Piotra Zaleskiego, uzyskując dyplom z wyróżnieniem.

Jako członek duetu gitarowego Alirio Duo jest laureatką licznych konkursów, m.in.: II nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Gitarowym w Koszalinie (1994), I nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Gitarowym w Kielcach (1997), II nagrody w Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Gdańsku (1997), wyróżnienia oraz II nagrody w Międzynarodowych Konkursach Zespołów Kameralnych w Przemyślu (1998, 1999). Jest dwukrotną finalistką Międzynarodowych Konkursów Duetów Gitarowych w Niemczech: w Norymberdze-Bubenreuth (1996) oraz w Kolonii (1999).

Artystka brała udział w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez m.in. Alirio Diaza, Pavla Steidla, Simona Standage’a, Philippe’a Villa, Raphaellę Smits, Michaela Tröstera. Koncertuje w kraju i za granicą.

Dla Cracow Guitar Quartet wykonała szereg transkrypcji m.in.: utworów Jana Sebastiana Bacha, Mieczysława Karłowicza, Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego. Prowadzi klasę gitary w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Krakowie oraz lekcje mistrzowskie. Jest także jurorem konkursów.

 

 

Łukasz Dobrowolski

CV08

Łukasz Dobrowolski jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie w klasie gitary prof. Michała Nagy'a oraz kierunku Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Swoje umiejętności gry na gitarze doskonalił na kursach mistrzowskich u wybitnych artystów i pedagogów, takich jak m.in.: Abel Carlevaro, Jorge Cardoso, Eduardo Fernandez, Gerhard Reichenbach, Marco Socías. Był stypendystą University at Buffalo – The State University of New York, The Robert Anderson Research Charitable Trust w Londynie oraz Universidad de Granada.

Koncertował jako solista i kameralista zarówno w Polsce, jak i za granicą (Czechy, Słowacja, Węgry, Niemcy, Austria, Włochy, Francja, Wielka Brytania, Kanada, Stany Zjednoczone).

Artysta związany jest pracą naukową z Instytutem Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie przygotowuje pracę doktorską na temat koncertów gitarowych – Joaquína Rodrigo. W dziedzinie muzykologii szczególnym obszarem jego zainteresowania jest twórczość muzyczna kręgu kultury hiszpańskiej i południowoamerykańskiej.

Od 2004 współpracuje z Polskim Wydawnictwem Muzycznym, jako autor m.in.: haseł do Encyklopedii Muzycznej PWM. Jest autorem pierwszych w Polsce, niedużych publikacji książkowych o życiu i twórczości Edvarda Griega i Joaquína Rodrigo.

 

 

Mateusz Puter

CV09

Mateusz Puter w 2013 roku ukończył Akademię Muzyczną im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie w klasie prof. Janusza Sochackiego. Swoje umiejętności doskonalił pod kierunkiem prof. Michała Nagya w ramach studiów podyplomowych w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Studia te ukończył w 2016 roku.

Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez tak wybitnych gitarzystów, jak m.in.: Marcin Dylla, Carlo Marchione, Gabriel Bianco, Alexis Muzurakis, Petr Seidl, Thomas Offermann, Gabriel Guillén czy Ryszard Bałauszko.

Uczestniczył w wielu festiwalach oraz konkursach krajowych i zagranicznych (m.in. w 2012 roku był finalistą Międzynarodowego Konkursu Gitarowego w Berlinie). Zarówno jako solista, jak i kameralista koncertował w Polsce, Niemczech, na Słowacji, Czechach, we Włoszech oraz w Wielkiej Brytanii.

W latach 2017–2019 wielokrotnie brał udział w koncertowych projektach edukacyjnych dla dzieci organizowanych przez Filharmonię Krakowską.

Artysta zajmuje się także działalnością dydaktyczną prowadząc klasy gitary w szkołach muzycznych I i II stopnia.